Pasiruošimas darbo paieškai

Motyvacinis laiškas – ką ir kaip rašyti? + pavyzdys

kaip rasyti motyvacini laiska

Dažnai sulaukiu klausimų, kaip tinkamai parašyti motyvacinį laišką. Didžiajai daliai kandidatų rašyti motyvacinį laišką yra daug sunkiau nei patį gyvenimo aprašymą.
Žmonės ieško informacijos bei šablonų internete, nors viskas yra daug paprasčiau nei atrodo. Kaip lengvai ir efektyviai parašyti motyvacinį laišką Jūs sužinosite šiame straipsnyje.

Iš esmės, aptarsime tokias temas:

  • Ar reikia ir kada reikia rašyti motyvacinį laišką?
  • Kokia turėtų būti motyvacinio laiško apimtis?
  • Ką rašyti tekste?
  • Kokiu formatu rašyti – prisegti, kaip atskirą “lapą” ar rašyti tiesiai į el. laiško teksto laukelį?

Pradėkime nuo to, kas yra motyvacinis laiškas? Jau pats žodis “motyvacinis” pasako labai daug. Tai yra laiškas – žinutė, kuri parodo Jūsų motyvaciją, norą, vidines paskatas ir tinkamumą dirbti tam tikroje įmonėje / tam tikroj pozicijoje. Tai trumpa, koncentruota “reklaminė” žinutė apie Jus. Kitaip tariant, motyvacinis laiškas turi sudominti perskaityti Jūsų gyvenimo aprašymą.

Ar reikia ir kada reikia rašyti motyvacinį laišką?
Dalis kandidatų įsivaizduoja, jog motyvacinis laiškas yra atskiras “Word” formato dokumentas su oficialiai išdėstytu tekstu (oficialūs motyvaciniai laiškai įprastai rašomi tik pretenduojant į valstybines ar ypač oficialias pareigas). Jūsų atveju tai tiesiog tekstas, kurį įrašote į el. laišką siųsdami savo CV. Toks laiškas / žinutė yra būtinas visada!

Kokia turėtų būti laiško apimtis?
Tinkama apimtis – nedidelė pastraipa. Visuomet galvokite apie tai, kad žmogus, kuris skaitys Jūsų žinutę, turi suvaldyti didelį kiekį informacijos gautos iš skirtingų kandidatų. Galbūt tas žmogus daro keletą atrankų vienu metu, neturi laiko ilgiems skaitymams ir išsamiai analizei, tad nuomonę apie Jus susidaro per keletą sekundžių.

Ką rašyti tekste?
Galite parašyti keletą Jūsų kompetenciją ir motyvaciją atskleidžiančių sakinių. Kitaip tariant, galite trumpai prisistatyti, išskirti kertinius savo privalumus, stipriąsias puses, pasiekimus, parodyti, kad labai domitės pozicija bei įmone.
Turėkite omenyje, kad skaitant apie kandidatus visuomet norisi jausti nuo žmogaus sklindančią energiją ir potencialą. Sunku paaiškinti žodžiais, bet tai tikrai įmanoma padaryti per tekstą. Tekstas turi būti nukreiptas konkrečiai į darbdavį, jame turi jaustis Jūsų noras ir motyvacija. Taip pat jame turi atsispindėti pagrindiniai kriterijai / privalumai, dėl kurių Jūs manote, kad darbdavys turi Jumis susidomėti.

Labai prašau nekopijuokite pavyzdžių iš interneto. Tokių laiškų atplaukia labai daug ir jie tikrai nėra patrauklūs. Lengva suprasti, kuris tekstas kopijuotas, tad visada laimėsite parašę kažką “savo”, nuoširdžiai:

Pavyzdys:
Laba diena,
Esu Diana,
Siunčiu Jums savo gyvenimo aprašymą administratorės pareigoms užimti. 
Trumpai apie mane:
– Jau dvejus metus dirbu administratore įmonėje “X”.
– Visus šiuos metus administruoju įmonės svetainę.
– Asistuoju vadovui administraciniais klausimais, padedu vadybininkams;
– Puikiai sprendžiu konfliktines situacijas;
– Gerai šneku anglų kalba;
– Nuolat tobulinuosi skaitydama knygas.

Mano gyvenime aprašymas prisegtuke,
Gražios dienos

Šiuo atveju kandidatė konkrečiai parašė kriterijus pagal kuriuos ji mananti, kad tinka administratorės pozicijai (atsižvelgė į darbo skelbime esančius reikalavimus). Atrankas atliekantis žmous, tokioje situacijoje, sutaupo laiko, be to, įvertina kandidato konkretumą ir gebėjimą sistemiškai dėstyti mintis.

Jei jaučiate, kad tam tikrų svarbių kriterijų neatitinkate (bet degate noru kandidatuoti į tam tikrą poziciją) neignoruokite to ir tiesiai šviesiai parašykite. Kartu pasiūlykite sprendimą. Pavyzdžiui, jei nemokate kalbėti angliškai, tekste galite parašyti, kad “Nekalbu angliškai, bet mielai užsirašyčiau į anglų kalbos kursus”, jei nemokate dirbti kokia nors programa – įtikinkite, kad jums bus ne bėda visa tai greitai išmokti ir pan.

Kokiu formatu rašyti – prisegti, kaip atskirą “lapą” ar rašyti tiesiai į el. laiško teksto laukelį?
Kaip jau supratote, prisegti atskirą formalų motyvacinį laišką reikia tik tuomet, kai kandidatuojate į poziciją valstybinėje įmonėje. Visais kitais atvejais puikiai pakanka trumpo, efektyvaus teksto el. laiško laukelyje. Rašydami motyvacinį laišką – sukurkite individualų laišką kiekvienam darbdaviui / darbo pozicijai atskirai. Skirkite tam laiko ir netrukus pastebėsite rezultatą.

Šiam kartui tiek,
Klausimus, pastebėjimus bei kitas įžvalgas galite parašyti komentaruose.

Rasa Borodina,
Personalo atrankų specialistė | Sertifikuota koučerė

3 comments

  1. Ką reikėtų rašyti jeigu darbo pareigos tiksliai neivardintos?

    1. Tokiu atveju, nerašyti nieko

  2. Ačiū už straipsnį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.