Pasiruošimas darbo paieškai

Klausimai, į kuriuos galite neatsakinėti darbo pokalbio metu

klausimai darbo pokalbyje

Yra keletas įstatymų, kurie reglamentuoja lygybės / diskriminacijos klausimus Lietuvoje.
Šių įstatymų esmė – nei darbo skelbimas, nei darbo pokalbis negali pažeisti jūsų teisių. Jos pažeidžiamos tuomet, kai darbo skelbime iškeliami reikalavimai susiję su lytimi, amžiumi, kilme, rase, socialine padėtimi, lytine orientacija, tautybe, tikėjimu, negalia, kalba, įsitikinimais ir pažiūromis, etninėmis priklausomybėmis ir religija. Darbo pokalbio metu jums taip pat negali užduoti klausimų susijusių su šiomis temomis. Kitu atveju – tai traktuojama, kaip diskriminacija.

Nors klausimai šiomis temomis teisiškai negalimi, vis tik, jų pasitaiko. Darbdaviai jų klausia nebūtinai iš blogos valios. Kartais tokius klausimus užduoda iš nežinojimo, kartais dėl nesėkmingos patirties, įsitikinimų. Iš esmės, nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Dažniausiai, žinoma, užduodami klausimai dėl šeimyninių planų, vaikų, vestuvių ir pan. Ir užduodami jie, paprastai, moterims. Jūs galite laisvai rinktis – atsakyti į šiuos klausimus ar ne. Žinokite tik tiek, kad teisiškai tikrai galite neatsakyti.

Galite tiesiog pasakyti “Į šį klausimą atsakyti nenoriu” ir tiek. Atsakykite ramiai, be didelio pasipiktinimo. Kaip jau minėjau, ne visada atrankas atliekantys žmonės puikiai nusimano ir įstatymų vingrybėse (sutinku, kad tai būtina, bet… yra kaip yra). Būsiu atvira, karjeros pradžioje, kartą mane gražiai pamokė viena iš kandidačių. Aš tradiciškai bandžiau išsiaiškinti apie šeimyninius planus, o ji gražiai atsakė, kad į šį klausimą neatsakys. Moteris labai mandagiai apgynė savo poziciją, o aš savo ruožtu paklausiau, kur apie tai galėčiau paskaityti plačiau. Gavau nemažai nuorodų. Nors ši kandidatė netiko į ieškomą poziciją (tikrai ne dėl šio klausimo), aš jos gyvenimo aprašymą išsisaugojau ateičiai. Išties šauni moteris, mane sužavėjo jos sugebėjimas bendrauti ir gražiai perteikti tai, kas nepatiko. Pasimokiau ir aš.

Plačiau apie tai galite paskaityti:
1 Lietuvos Respublikos lygių galimybių įstatymo 11 str., Lietuvos Respublikos moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas 16 str.

2 Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymo 16 str.

3 1999 m. lapkričio 4 d. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimas Nr. 5 (74)

4 Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 81 str

http://manoteises.lt/

http://lygybe.lt/lt

http://lygybe.lt/lt/lygiu-galimybiu-sklaida/tarnybos-leidiniai/378

Kokia Jūsų patirtis šiuo klausimu?
Ar Jūsų dažnai klausią šių klausimų? Ką atsakote?

Rasa Borodina
Personalo atrankų specialistė | Sertifikuota koučerė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.